Obrazovno-vaspitni projekat za razvijanje veština čitanja, razumevanje pročitanog i pismeno izražavanje „Čitalići“ uvrstio je roman „O krilima i čudima“ Aleksandre Filipović (Laguna, 2019) u obavezni zadatak za učenike osnovnih škola za 2020. godinu.
Roman je, posle manje od četiri meseca od objavljivanja, postao izborna lektira za učenike osnovnih škola.
Roman „O krilima i čudima“ se na originalan način, kroz humor i obilje mudrih, aforističnih misli, dotiče važnih životnih tema, poput prihvatanja različitosti, tolerancije, vršnjačkog nasilja, empatije i značaja iskrenog prijateljstva.
Izrastao je iz priče „Bumbariću-paniću“ koja je 2018. godine dobila prvu nagradu RTS-a, Radio Beograda 1 i emisije „Dobro jutro, deco“ za najbolju priču za decu.
„O krilima i čudima“ je pripovest o onima koji su drugačiji. Junaci su neobični, originalni, neprilagođeni i nisu omiljeni u društvu. Međutim, kao svi veliki ljudi, oni lome kalupe i postavljaju sebi često opasane, ali plemenite, ciljeve. Glavni likovi su bube i životinje, pa ipak, ovo je priča o ljudskosti. Priča koja nam poručuje da na prvi pogled ne možemo znati kakvo se blago krije u nekome ko je pred nama, da junaci nadvladavaju sopstvena ograničenja, da su nasilnici u stvari slabići, a istinske princeze ujedno i vitezovi. Navodi nas na zaključak da ćemo junaštvo često pronaći onde gde ga ne očekujemo, ali takođe, da ćemo i kukavičluk često pronaći onde gde ga ne očekujemo.
Pisac nam na duhovit i satiričan način saopštava univerzalne mudrosti, poput: „Nesreća ne dolazi sama. Često joj prethode slobodni izbori“, „Ni propast ne voli osrednjost“ i „Način da izbegnete posledice jeste da ne činite uzroke.“
Ovo je i roman o metamorfozi, jer se junaci, tokom svog putovanja preobražavaju u očima drugih, a što je mnogo važnije, i u sopstvenim očima.
„Pravopisni rečnik bubljega jezika navodi da reč metamorfoza označava preobražaj i vodi poreklo od trenutka kada je gusenica Metuzalem Metamorfozis prvi put primetio da su mu izrasla krila.“
Roman je pun zanimljivih i izmišljenih reči (kikilikiuzmitulpar – cvet koji cveta jedino u noći kada nad zemljom preleti Halejeva kometa), mikrosvetova i mikrocelina, raspiruje dečju maštu, uči ih istinskim vrednostima, ali i odrasle navodi da se zamisle.